Samochody ciężarowe transportujące towary bardzo często pokonują trasę po zmroku. Jazda nocą ma tę niewątpliwą zaletę, że o tej porze ruch na drogach jest znacznie mniejszy. Pozwala to uniknąć niepotrzebnej straty czasu w korkach, ale też ograniczyć ryzyko groźnych sytuacji. Ważne jest jednak, aby światła w tirze zapewniały odpowiednio dużą widoczność.

 

Dodatkowe oświetlenie

Samochody ciężarowe po pełnym załadunku mogą osiągnąć ciężar liczący nawet kilkadziesiąt ton. Zatrzymanie pojazdu o tak znacznej wadze jest więc dużym problemem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy kierowca ma na to mało czasu. Większa widoczność przekłada się na dłuższy czas reakcji osoby prowadzącej ciężarówkę. Jeśli więc na drodze nagle pojawi się przeszkoda, kierowca będzie mógł bezpiecznie ją ominąć albo zahamować jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Dodatkowe reflektory montowane na specjalnej rurze umieszczanej na dachu kabiny to nie tylko sposób, aby nieco zmienić wygląd całego pojazdu, ale przede wszystkim element pozwalający zwiększyć bezpieczeństwo na drodze – nie tylko po zmroku, ale również w niesprzyjających warunkach pogodowych, bo ciężarówka będzie widoczna z daleka dla innych kierowców.

Statystyki pokazują, że brak oświetlenia lub zła jakość oświetlenia nierzadko bywają przyczynami wypadków i kolizji na drogach.

Kiery opłaca się regenerować lampy?

Na drogach i poboczach znajduje się mnóstwo śmieci i kamieni, które podnoszone przez koła  samochodów uderzają w maskę pojazdów jadących za nimi. Zarysowania pojawiające się na kloszu lampy sprawiają, że przepuszcza ona coraz mniej światła. Niektórzy w takiej sytuacji decydują się na zamontowanie mocniejszej żarówki, aby poprawić widoczność. Takie postępowanie jednak nie przynosi skutku i może tylko prowadzić do dalszych uszkodzeń reflektora. Jeśli klosz nie jest pęknięty, zdecydowanie lepiej jest oddać go do renowacji. Specjalne firmy zajmujące się tego typu usługami oferują polerowanie lamp oraz odnawianie odbłyśników, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie pełniej wydajności reflektorom. W sytuacji, gdy klosz jest pęknięty, zdecydowanie lepiej będzie wymienić go na nowy.