Samochody ciężarowe wykorzystywane są do przewożenia różnego rodzaju ładunków. Czasem jest to paliwo opałowe, niekiedy żywność, a innym razem towar o znaczniej wartości, jak np, nowoczesny sprzęt AGD czy RTV. Niezależnie jednak od rodzaju przewożonego ładunku ważne jest jego odpowiednie ustabilizowanie.

Kwestia bezpieczeństwa

Źle zamocowany na naczepie towar może przesuwać się podczas jazdy. Niekiedy zdarza się, że przewrócony ładunek powoduje uszkodzenie plandeki i wysypuje się na drogę, co oczywiście przyczynia się do groźnych sytuacji na drodze. Trzeba też pamiętać, że tego typu wypadki to nie tylko ryzyko tragicznych wypadków i poważnych w skutkach kolizji, ale też duże straty dla firmy transportowej. Musi ona ponieść koszty związane z uszkodzeniem towaru, ale też pokryć wydatki na naprawę samochodu ciężarowego oraz naczepy. Stabilne mocowanie ładunku jest więc niezwykle ważne.

Odpowiednie materiały

Do mocowania ładunku na naczepie wykorzystuje się najczęściej pasy transportowe. Kątowniki służą do dodatkowego wzmocnienia ładunku, a przy tym zapewniają równomierny nacisk na towar, zaś maty antypoślizgowe zwiększają tarcie, co pozwala ograniczyć przesuwanie się ładunku po podłodze. Wszystkie wymienione materiały powinny być solidne i nie mogą być uszkodzone, dlatego przed rozpoczęciem mocowania warto je zweryfikować.

Metoda mocowania

Oprócz wykorzystania odpowiednich materiałów nie mniej istotne jest zastosowanie odpowiedniej metody mocowania ładunku. Metoda siłowa polega na dociśnięciu spakowanego towaru do podłoża za pomocą pasów transportowych. Metoda kształtowa z kolei opiera się na takim ustawieniu ładunku, aby przylegały one do siebie, a tym samym uniemożliwiały przemieszczanie się. Oczywiście możliwe jest też zastosowanie obu tych metod jednocześnie, co gwarantuje większą stabilność i daje pewność, że podczas jazdy palety z towarem nie będą się przesuwały. Ważne jest też, aby zachować równomierny nacisk na wszystkie osie i nie przekroczyć dopuszczalnej masy załadunkowej.