Chociaż mogłoby się wydawać, że najgorszymi warunkami do jazdy są mgła, ulewny deszcz lub zadymka śnieżna czy gołoledź, również upały mogą dać się we znaki kierowcom. Brak klimatyzacji podczas gorącego lata nie tylko wpływa na komfort podróżowania, ale może też przyczynić się do złego samopoczucia kierowcy i negatywnie wpływać na jego koncentrację.

Kiedy nie ma klimatyzacji

W niektórych ciężarówkach nie ma klimatyzacji, co jest uciążliwe podczas upalnego lata. W takich przypadkach rozsądnym rozwiązaniem będą akcesoria tir pozwalające nieco rozwiązać ten problem. Przykładem mogą być osłony przeciwsłoneczne. Montuje się je na dachu kabiny, dzięki czemu można ograniczyć jej nagrzewanie się. Dodatkową zaletą takiego dodatkowego elementu jest fakt, że chroni on kierowcę przed oślepieniem, co poprawia bezpieczeństwo. Osłony przeciwsłoneczne dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można dostosować je w optymalny sposób do każdego samochodu ciężarowego. W ciężarówkach bez klimatyzacji pomocne będą też owiewki na szyby boczne, które poprawiają wentylację wewnątrz kabiny, a tym samym zwiększają komfort kierowcy.

Jak dbać o klimatyzację?

Zdecydowana większość nowoczesnych samochodów ciężarowych na szczęście jest wyposażona w klimatyzację. Aby jednak działała ona sprawnie i rzeczywiście spełniała swoje zadanie, powinna być regularnie serwisowana. Najlepiej jest to zadanie powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która uzupełni czynnik chłodzący i oczyści cały układ. Jest to ważne, ponieważ zarodniki grzybów przedostające się do kabiny mogą powodować alergie, a tym samym wpływać na gorsze samopoczucie kierowcy. Osoby mające skłonności do alergii powinny też częściej wymieniać filtr kabinowy. Trzeba ponadto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku – znaczne różnice temperatury pomiędzy wnętrzem kabiny a otoczeniem mogą powodować przeziębienie w nawet najbardziej upalne lato. Nie należy więc nadmiernie wychładzać ciężarówki, nawet jeśli doskwierają nam wysokie temperatury.

Klimatyzacja w samochodach ciężarowych już dawno przestała być luksusem, a stała się elementem standarowego wyposażenia.